Olympics 2020 boxing live streaming coverage: Day 9 (July 31-August 1)

Day seven of boxing on the 2020 Olympics will see quarterfinal motion for the ladies’s flyweights, males’s featherweights, males’s middleweights, and males’s tremendous heavyweights, in addition to semifinal bouts at males’s welterweight and males’s mild heavyweight.

You possibly can stream dwell on NBCOlympics.com should you’re in the USA, I’m certain there are alternatives elsewhere should you dwell elsewhere. Most likely straightforward to Google.

We’ll have dwell updates and outcomes on this stream, which can replace with out want so that you can refresh:

Right here’s the ten pm ET lineup:

Ladies’s flyweight (Quarterfinal)

  • Buse Naz Cakiroglu (Turkey) vs Jutamas Jitpong (Thailand)
  • Nina Radovanovic (Serbia) vs Hsiao-wen Huang (Chinese language Taipei)

Males’s featherweight (Quarterfinal)

  • Kurt Walker (Eire) vs Duke Ragan (United States)
  • Samuel Takyi (Ghana) vs Ceiber David Avila (Colombia)

Males’s welterweight (Semifinal)

  • Pat McCormack (Nice Britain) vs Aidan Walsh (Eire)

Males’s middleweight (Quarterfinal)

  • Oleksandr Khyzhniak (Ukraine) vs Euri Cedeno (Dominican Republic)
  • Arman Darchinyan (Armenia) vs Eumir Marcial (Philippines)

Males’s mild heavyweight (Semifinal)

  • Imam Khataev (Russian Olympic Committee) vs Ben Whittaker (Nice Britain)

Males’s tremendous heavyweight (Quarterfinal)

  • Bakhodir Jalolov (Uzbekistan) vs Satish Kumar (India)
  • Frazer Clarke (Nice Britain) vs Mourad Aliev (France)

Right here’s the 4 am ET lineup:

Ladies’s flyweight (Quarterfinal)

  • Ingrit Valencia (Colombia) vs Tsukimi Namiki (Japan)
  • Stoyka Krasteva (Bulgaria) vs Yuan Chang (China)

Males’s featherweight (Quarterfinal)

  • Lazaro Alvarez (Cuba) vs Chatchai Butdee (Thailand)
  • Tsendbaatar Erdenebat (Mongolia) vs Albert Batyrgaziev (Russian Olympic Committee)

Males’s welterweight (Semifinal)

  • Roniel Iglesias (Cuba) vs Andrey Zamkovoy (Russian Olympic Committee)

Males’s middleweight (Quarterfinal)

  • Hebert Sousa (Brazil) vs Abilkhan Amankul (Kazakhstan)
  • Darrelle Valsaint Jr (Haiti) vs Gleb Bakshi (Russian Olympic Committee)

Males’s mild heavyweight (Semifinal)

  • Arlen Lopez (Cuba) vs Loren Alfonso Dominguez (Azerbaijan)

Males’s tremendous heavyweight (Quarterfinal)

  • Richard Torrez Jr (United States) vs Dainier Pero (Cuba)
  • Ivan Veriasov (Russian Olympic Committee) vs Kamshybek Kunkabayev (Kazakhstan)

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *